לוח זמני היום בהלכה של ר' רפאל הלוי מהנובר

Speaker
ד"ר ערן רביב
Date
13/02/2020 – 31/12/2019 - 18:00 - 17:00Add to Calendar 2019-12-31 17:00:00 2020-02-13 18:00:00 לוח זמני היום בהלכה של ר' רפאל הלוי מהנובר רפאל הלוי מהנובר (1685-1779), עוזרו של המתמטיקאי הדגול לייבניץ, משמש כחולית החיבור בין האסטרונומיה התלמאית לאסטרונומיה המודרנית. הבנתו המעמיקה והיכולות החישוביות המתקדמות שלו הקנו לו מקום של כבוד בחזית המלומדים היהודיים שהתמודדו עם קשיים בסוגיות אסטרונומיות בתלמודים וקשיים בהבנת הלכות קדוש החודש לרמב"ם. רפאל הלוי תכנן להוציא לאור 4 ספרים אולם רק חלקם הופיע בדפוס (חלקים נוספים ספונים בכתבי יד שהוהדרו בשנים האחרונות ע"י אינג' איידלר מבלגיה, זמינים במרשתת בקישור -http://www.ajdler.com/jjajdler/hanover/). בהיותו מעל גיל 80, הוא פרסם לוח לזמני היום בהלכה (על דף בודד), לוח זה הודפס בשתי מהדורות מצומצמות, והועתק מאוחר יותר בידי פלגיאט שהעלים את שמו של המחבר. לוח זה היה הלוח הראשון שהתחשב בעומק השמש במעלות מתחת למישור אופק הצופה כמדד לדרגת החושך של הרקיע ובתופעת שבירת קרני השמש בסמוך לזריחה/שקיעה, והפך להיות אב טיפוס ללוחות מסוגו. בהרצאה המוצעת נסקור את מפעלו של ר' רפאל הלוי, נתמקד בניתוח לוח זמני היום בהלכה, נשחזר לאחור את הנחותיו אודות עומק השמש במעלות בזמן "עלות השחר" ובזמן "צאת הכוכבים", כל זאת לאור הידע האסטרונומי שהתפרסם מידי שנה באלמנך הצרפתי ע"י האסטרונומים המובילים של המאה ה- 18. להרצאה המצולמת למצגת ההרצאה   room 201 Building 216 Bar-Ilan University אוניברסיטת בר-אילן - המחלקה למתמטיקה mathoffice@math.biu.ac.il Asia/Jerusalem public
Place
room 201 Building 216 Bar-Ilan University
Abstract

רפאל הלוי מהנובר (1685-1779), עוזרו של המתמטיקאי הדגול לייבניץ, משמש כחולית החיבור בין האסטרונומיה התלמאית לאסטרונומיה המודרנית.

הבנתו המעמיקה והיכולות החישוביות המתקדמות שלו הקנו לו מקום של כבוד בחזית המלומדים היהודיים שהתמודדו עם קשיים בסוגיות אסטרונומיות בתלמודים וקשיים בהבנת הלכות קדוש החודש לרמב"ם.

רפאל הלוי תכנן להוציא לאור 4 ספרים אולם רק חלקם הופיע בדפוס (חלקים נוספים ספונים בכתבי יד שהוהדרו בשנים האחרונות ע"י אינג' איידלר מבלגיה, זמינים במרשתת בקישור -
http://www.ajdler.com/jjajdler/hanover/).

בהיותו מעל גיל 80, הוא פרסם לוח לזמני היום בהלכה (על דף בודד), לוח זה הודפס בשתי מהדורות מצומצמות, והועתק מאוחר יותר בידי פלגיאט שהעלים את שמו של המחבר.

לוח זה היה הלוח הראשון שהתחשב בעומק השמש במעלות מתחת למישור אופק הצופה כמדד לדרגת החושך של הרקיע ובתופעת שבירת קרני השמש בסמוך לזריחה/שקיעה, והפך להיות אב טיפוס ללוחות מסוגו.

בהרצאה המוצעת נסקור את מפעלו של ר' רפאל הלוי, נתמקד בניתוח לוח זמני היום בהלכה, נשחזר לאחור את הנחותיו אודות עומק השמש במעלות בזמן "עלות השחר" ובזמן "צאת הכוכבים", כל זאת לאור הידע האסטרונומי שהתפרסם מידי שנה באלמנך הצרפתי ע"י האסטרונומים המובילים של המאה ה- 18.

להרצאה המצולמת

למצגת ההרצאה


 

תאריך עדכון אחרון : 14/02/2022